Heal Me Turkey

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma | 8:00 - 9:00
  İletişim : +90 534 812 04 22

Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi Nedir?

Bariatrik cerrahi yada obezite cerrahisi obez yada obezite hastalarının ideal kiloya ullaşmak için besin emilimini azaltmak ve/veya midenin gıda alım kapasitesini azaltmak için sindirim sistemine yapılan müdahalelerin genel ismidir.

Cerrahi müdahale ile ilgili tek bir yöntemden yada tek bir direk yöntemden söz etmek mümkün değildir. Hastaların kilo açısından ortak paydada buluşmasına rağmen her vücudun durumu benzersizdir. Cerrahi yöntem doğru yöntem hastanın genel durumu, vücut kütle indeksi ve mevcut hastalıklar gibi pek çok faktöre göre belirlenir.

HealMe Turkey olarak, hastalarımızın doğru tedaviyi almasını sağlamak ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz etmek için obezite cerrahisi alanındaki en yeni tıbbi cihazları ve sistemleri kullanıyoruz.

Uzmanlık Alanlarımız

SADI-S (duodenal switch) Cerrahisi:

Obezite çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesidir. Genellikle obezite, sürekli kilo alma ve verme süreci ile başlar ve hızlı kilo alma ile devam eder. Profesyonel yardım olmadan spor yada beslenmeyi düzene sokmaya çalışmak özellikle obez bir birey için oldukça zor ve neredeyse imkansızdır.  Gelişen teknoloji ile obezite ile mücadele etmede en etkili yöntemlerden bir tanesi olan SADI-S cerrahisi hastaların çok kısa zamanda sağlıklı şekilde kilo vermesine imkan tanır. SADI-S, klasik mide küçültme ameliyatının yanı sıra intestinal müdahaleyi kapsayan kapsamlı bir obezite cerrahisidir. Aynı zamanda SADI-S, klasik Duodeal Switch cerrahisinin ileri ve modern versiyonuna verilen isimdir. 

 
Mide balonu (Medenpro™ Intragastric balloon®):

Mide balonu (Medenpro™ Intragastric Balloon® obezite ile mücadelede en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Mide balonu, ameliyat olmadan mideye yerleştirilen silikon balon sayesinde hızlı kilo verimine dayalı bir tedavidir. Mide balonu, midenin içine silikon balon yerleştirerek midenin gıda alımı kapasitesini azaltan ve böylece hastaların çok daha kolay kilo vermesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. İşlem sırasında hastaya genel anestezi verilmez. Cerrahi bir işlem olmadığı için hasta günlük rutinine operasyondan önce ve sonra çok daha rahat şekilde devam edebilir.

Diyabet (Transit Bipartition):

Son yıllarda tip 2 diyabet tedavisi için hem cerrahi hem de tıbbi olmak üzere pek çok tedavi yöntemi denenmiştir. Diyabet (Transit Bipartition) cerrahisinde gerçekleştirilen mide küçültme ameliyatı ile tip 2 diyabet ve obezite sorunları tek bir ameliyatla çözümlenmektedir. Günümüzde diyabet tedavisi için pek çok cerrahi ve cerrahi olmayan yöntem denenmektedir. Cerrahi yöntemler arasında ileal interpozisyon, gastrik bypass, transit bipartition (iki eş parçaya ayırma) gibi operasyonlar vardır. Tüp mide ameliyatı obezite gibi tip 2 diyabet ile ilişkili hastalıklarda uygulanabilir. Tüp mide ameliyatı ile birlikte tip 2 diyabetin tedavi edilmesi sayesinde mide hacmi küçültülür ve regüle bağırsak geçici ile hastanın kilo vermesi sağlanır ve tip 2 diyabet tedavi edilir.

Tüp Mide Ameliyatı:

Mide küçültme ameliyatı en basit tabiriyle tüp şeklinde kalabilmesi için midenin büyük bir kısmının alınmasıdır. Burada istenen şey mide hacminin küçültülmesidir ve özofagusun uzantısıdır. Özofagusun uzantısına benzeyen mide yaklaşık %80 oranında küçültülür ve gıda alımı sınırlandırılır. Ameliyat sırasında iştahla ilgili kısım alındığı için hasta daha az gıda alımı ve iştah kaybı ile çok hızlı şekilde kilo vermeye başlar. Mide küçültme ameliyatı kapalı ameliyat yöntemi olan laparoskopi ile gerçekleştirilir. Obeziteyle mücadelede en etkili yöntemlerden bir tanesi olan bu ameliyatta bağırsaklara hiçbir işlem yapılmaz.